Stowarzyszenie Natchnieni Bieszczadem

 

Witam

Moje wyroby to ręcznie rzeźbione i ozdabiane misy, anioły, cukiernice, wykonywane z różnych gatunków drewna, takich jak orzech, lipa, czereśnia, jabłoń itp. Każda rzecz jest niepowtarzalna, a jej kształt, ułożenie słojów czy barwa uzależnione jest od rodzaju materiału na jakim przyjdzie mi tworzyć oraz od jakości czy rozmiaru danego materiału.

 

 

Kończąc Akademię Rolniczą w Krakowie, nigdy by nie pomyślała, że kiedyś stanie się znaną - nie tylko na Podkarpaciu - ikonopisarką. Nieświadoma tego co ją czeka, wyjechała w Bieszczady, kupiła starą zniszczoną chatę i osiedliła się tam na dobre. Dziś ta stara chata w Cisnej, to mała galeria przepięknych ikon, które Jadwiga Denisiuk wykonuje już prawie od trzydziestu lat. Jej prace wiszą w cerkwiach i kościołach, ale zobaczyć je można było również na wystawach w Czarnej, Lesku oraz we Francji. To co wyróżnia ikony z Cisnej, to technika ich wykonywania, która uświęcona w średniowieczu, świetnie sprawdza się we współczesnych czasach.

 

 Ur. 1966 r. w Krośnie. Doktor nauk weterynaryjnych, autor ponad 30 publikacji naukowych i popularno-naukowych. Jego wiersze zamieszczono w licznych antologiach. Publikował swoje utwory w prasie ogólnopolskiej i lokalnej, a także wydawanym w Polsce tygodniku białoruskim ,,Niwa” (w tłum. Wiktora Szweda). Jego twórczość prezentowana była na antenie Polskiego Radia i Telewizji. Pisze również teksty piosenek. Mieszka w Iwoniczu-Zdroju.

Wielolteni współorganizator Festiwalu Natchnieni Bieszczadem w Cisnej i wielu innych wydarzeń bieszczadzkich

 

 Jacek Pyś to artysta zajmujący się witrażownictwem od 17 lat. Wywodzi się z artystycznej rodziny, jego ojciec był śpiewakiem operowym. Pochodzi z południowo-wschodniej Polski, jego rodzina mieszkała w małym miasteczku Dynowie położonym malowniczo w dolinie Sanu. Jednak większość swojego życia spędził w Krakowie i to właśnie tutaj narodziły się jego artystyczne pasje. Już jako 6 letni chłopiec uczęszczał na zajęcia plastyczne prowadzone przez wyśmienitego nauczyciela p. Lewanowicza w krakowskiej "Piwnicy pod Baranami". Na początku swojej twórczości Jacek Pyś zajmował się malarstwem, jednak w miarę upływu czasu stopniowo od niego odchodził, wykonywał unikatową i oryginalną biżuterię, miniaturowe przedstawienia barwne na kości słoniowej, odlewał artystyczne figurki z cyny, wreszcie zaczął tworzyć witraże. 
W poszukiwaniu twórczych inspiracji wyruszył do Grecji, mieszkał w Atenach i na Krecie, gdzie prowadził samodzielna pracownie witrażową. Po 8 latach jednak wrócił do kr...