Agata Rymarowicz-kliknij zobacz zdjęcia

est związana z festiwalem od samego początku – od roku 2008.  Zaproszona na festiwal, według zamysłu organizatorów, jako artystka „stąd”, to znaczy z Bieszczadów. W to wydarzenie Agata zaangażowała się nie tylko śpiewem ale także sercem, wspierając działania organizatorów w przygotowywaniu kolejnych edycji.

Podczas festiwali, na przestrzeni lat promowała swoje płyty – „Pogodę na pogodzenie” – nagraną wspólnie z Tadeuszem Krokiem  oraz albumy solowe – „Pamiątki” i „Pod powieką”. Zaznaczyła swoją obecność niepowtarzalnymi wykonaniami ludowych pieśni rusińskich, opowieściami o Bieszczadach, o ich historii, urodzie i magii. Piosenki Agaty, osadzone w karpackim pejzażu – traktują o wędrowaniu przez życie, o spotkaniach w drodze, o miłości i przyjaźni, o zagubieniu i powrotach do siebie, o uśmiechach losu… To piosenki pachnące połoninami. Wprowadzają słuchaczy w klimat Krainy Łagodności.

Agacie na scenie towarzyszy zespół krakowskich muzyków. Jej koncerty, ze względu na przywoływanie magicznych miejsc, tradycji i obrzędowości Bieszczadów – stały się wizytówką festiwalu, współtworząc ich „natchniony” klimat.

Ponadto artystka przez wszystkie lata zasiadała w jury festiwalowego konkursu  „ Dźwiękosłowa” – wyłaniającego utalentowanych twórców i wykonawców.